Radio Białystok | Wiadomości | Kto sięgnął po literacki laur? Nagroda Kazaneckiego 2024 przyznana [zdjęcia]

Kto sięgnął po literacki laur? Nagroda Kazaneckiego 2024 przyznana [zdjęcia]

27.04.2025, 20:12, akt. 23:59

Natalka Suszczyńska za zbiór opowiadań "Chipsy dla gości" oraz Sonia Nowacka za debiut poetycki "Saros" zostały laureatkami 34. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, którą wręczono w niedzielę wieczorem.

Gala finałowa 34. Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Tadeusz Truskolaski, Sonia Nowacka, Aleksandra Górecka i Natalka Suszczyńska, 27.04.2025, fot. Sylwia Krassowska
Gala finałowa 34. Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Tadeusz Truskolaski, Sonia Nowacka, Aleksandra Górecka i Natalka Suszczyńska, 27.04.2025, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Laureaci Nagród Kazaneckiego - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich oraz za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

W tym roku do nagrody zgłoszono ponad 80 pozycji, sześć z nich otrzymało nominacje. Nazwiska laureatów ogłoszono w niedzielę wieczorem (27.04) podczas uroczystej gali.

- Dzieje się historia po raz 34. - mówił podczas gali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Nawiązując do symbolu nagrody - pegaza, powiedział, że "latające słowa" to przede wszystkim poezja, a - jeśli chodzi o prozę - to dużo było o historii, o tym, żeby "pamiętać troszkę o inności Podlasia, pamiętać o mniejszościach". Podkreślił, że w każdej edycji nagrody pokazywana jest odmienność tego regionu, która jest bardzo ważna i ubogacająca codzienną kulturę.

"Chipsy dla gości" - opowieść o codzienności podszytej dziwnością

Przewodnicząca kapituły nagrody Katarzyna Sawicka-Mierzyńska mówiła jeszcze przed wręczeniem nagrody, że kapituła nie miała łatwego wyboru w tym roku, jeśli chodzi o najlepszą książkę, natomiast jednogłośnie wybrała debiut poetycki.

Zbiór opowiadań "Chipsy dla gości" Natalki Suszczyńskiej kapituła nagrodziła - jak napisano w uzasadnieniu - "za liryczne uchwycenie codzienności i podszytej grozą i dziwnością". Sawicka-Mierzyńska, przybliżając tę książkę, mówiła, że świat, który wyłania się z tych opowiadań, choć bywa zabawny i fantazyjny, to wypełniają go bohaterowie, którzy zmagają się z poczuciem pustki, alienacji czy trudnościami w relacjach.

Suszczyńska, która kilka lat temu była nominowana do nagrody Kazaneckiego za książę "Dropie", odbierając nagrodę, dziękowała poszczególnym osobom, mówiła, że to ważny dla niej wieczór.

W tej kategorii nominowane też były dwa reportaże: "Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia" Anety Prymaki-Oniszk (laureatki Nagrody Kazaneckiego za książkę "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy") oraz "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" Katarzyny Roman-Rawskiej.

Debiut, który śpiewa o utraconej przyszłości

Po raz szósty przyznano nagrodę za ogólnopolski poetycki debiut roku. Trafił on do Soni Nowackiej za tomik "Saros", który kapituła nagrodziła "za syntezę motywów i lęków teraźniejszości". Sawicka-Mierzyńska, mówiąc o tej pozycji, wskazała, że poetka "śpiewa pieśń o świecie, któremu odebrano przyszłość".

Nowacka, odbierając nagrodę, zaprosiła na scenę pozostałych nominowanych w tej kategorii i we wspólnym oświadczeniu, które powstało jeszcze przed galą, wskazali, że "nagroda ta stwarza jedną z niewielu przestrzeni w Polsce pozwalających na docenienie nowej poezji poza logiką warunków rynkowych". Podkreślili, że od lat trwa dyskusja o wynagrodzeniu literatów, a także systemie nagród literackich, dlatego postanowili podzielić się nagrodą po równo, bo - jak podkreślili - wszystkie nominowane książki są "efektem talentu i wieloletniej pracy (...), zaś tytuł laureata stanowi osobne, szczególne wyróżnienie".

W kategorii za poetycki debiut nominowani zostali także: Aleksandra Górecka za "Reguła trzech" oraz Rafał Wawrzyńczyk za "Dziecko na głowie króla".

Wysokość nagrody za książkę roku wynosi 25 tys. zł, natomiast za debiut poetycki - 15 tys. zł.

Tradycja nagrody Kazaneckiego

Nagroda Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. W ubiegłym roku nagrodę otrzymało trzech twórców - Mikołaj Grynberg za reportaż "Jezus umarł w Polsce", Justyna Kulikowska za poemat "Obóz zabaw" oraz Joanna Łępicka za debiut poetycki "Zeszyt ćwiczeń". Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki, Agnieszka Pajączkowska i Andrzej Stasiuk.

Nagroda im. Kazaneckiego przyznawana jest żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Patron - Wiesław Kazanecki (1939-89), to urodzony w Białymstoku poeta, prozaik i publicysta. Debiutował w 1959 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" opublikował w 1964 r.

Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".


źródło: PAP | red: zmj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok