Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | Badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Lada dzień rozpoczną się ponowne badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus. Jego celem jest poznanie rzeczywistego stanu zdrowia białostoczan, dokładne zrozumienie czynników ryzyka wywołujących choroby, a dzięki temu możliwość oszacowania potrzeb i problemów zdrowotnych nie tylko miasta, ale także wszystkich Polaków w przyszłości.
Program trwa od 6 lat - jakie są dotychczasowe jego wnioski? Między innymi o tym w programie "Szlachetne zdrowie".
Goście Renaty Redy:
Maj od lat obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Świadomości Czerniaka. To doskonała okazja, by przypomnieć, jak istotna jest profilaktyka nowotworów skóry. Wczesne wykrycie zmian może uratować życie. A czerniak może rozwinąć się u każdego.
W piątek (16.05) będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Celiakii. Z tej okazji w całym kraju, także w Białymstoku zaplanowano różne wydarzenia, która mają przybliżyć problemy osób zmagających się z tą chorobą.
Nowe badanie może uratować życie. Lekarze będą sprawdzać poziom cholesterolu nawet u sześciolatków. Będą wykonywać lipidogram w ramach tzw. bilansu sześciolatka. Zmiany wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia.
W "Szlachetnym zdrowiu" będziemy dziś mówić o suplementach diety - czy to moda, czy konieczność? Jakie są ich zalety a jakie zagrożenia?
Uczniowie przygotowujący się do matury wszędzie szukają wsparcia, by wzmocnić swoją efektywność i produktywność. A ponieważ udowodniono naukowo, że odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na jakość pracy naszego mózgu, damy maturzystom krótką ściągę - co jeść, by maksymalnie wspierać pamięć i koncentrację.
Od dwóch tygodni działa Krajowa Sieć Onkologiczna. Ma ona zapewnić każdemu pacjentowi kompleksową opiekę jak najbliżej jego miejsca zamieszkania. Czy to rozwiązanie się sprawdza? O tym w programie "Szlachetne zdrowie".
Pół roku temu w Podlaskiem był najpierw jeden przypadek, a potem ognisko zakażeń WZW A. Czy udało się je wygasić, czy jednak nowe zakażenia się pojawiają?
Jeśli choruje jama ustna, choruje cały organizm - od lat podkreślają eksperci. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko próchnica czy zapalenie dziąseł.
Nerki nie bolą, szczególnie w początkowych stadiach choroby. Około 4,5 miliona Polaków ma uszkodzone nerki, z czego dziewięć na dziesięć osób kompletnie nic o tym nie wie.