Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Otwarcie sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Możliwość zajrzenia do kolejnych wiejskich chałup, spacery ornitologiczne, przejazdy bryczką a także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - to nowości, które na ten sezon przygotowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ponad 40 różnych obiektów drewnianych w skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.
W sobotę instytucja rozpoczęła sezon dla odwiedzających, który potrwa do września.
Od soboty można nie tylko korzystać z oprowadzania po skansenie z przewodnikiem, ale też samemu można zajrzeć do wnętrza wiejskich chat. Można zobaczyć jak wyglądały wnętrza domów i stodół sprzed lat - mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie sezonu dyrektor muzeum Katarzyna Ancipiuk.
Nowy sezon to nowe wystawy
Nowy sezon to także otwarcie nowych wystaw. Jedna z nich, dotycząca dziecka w tradycyjnej wiejskiej społeczności, zostanie otwarta 3 maja. Będzie można dowiedzieć się, jakie zabawki niegdyś miały dzieci, z czego były wykonane, a także, jakie były popularne zabawy.
W maju zostaną otwarte też dwie inne wystawy. Przygotowywana jest też wystawa strażacka w remizie na terenie skansenu. Natomiast podczas Europejskiej Nocy Muzeów otwarta zostanie wystawa "Zwierzęta w estetyce ludowej".
Zaplanowano też festyny etnograficzne
Zaplanowano też coroczne festyny etnograficzne, które co roku przyciągają setki zainteresowanych. Będzie to m.in. festyn przybliżający zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami czy tradycje zielarskie i pszczelarskie. Oprócz festynów, w programie znalazły się też - jak informuje muzeum - bardziej kameralne spotkania etnograficzne jak spotkania z twórcami.
Swoje atrakcje przygotował też znajdujący się na terenie skansenu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Będzie można wziąć udział m.in. w spacerach przyrodniczych i ornitologicznych.
Przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów
Jak mówiła Katarzyna Ancipiuk, muzeum chce być bardziej dostępne dla różnych grup społecznych. W tym roku przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach np. ogrodniczych, a także dyskusjach i pogadankach tematycznych.
Muzeum jest też bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u, przygotowano audiodeskrypcję do trzech wystaw stałych oraz tablice i przewodniki tyflograficzne dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach projektu szkolenia z dostępności przeszedł cały zespół muzeum, dostosowano też stronę internetową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wśród innych atrakcji znalazły się przejazdy bryczką, lekcje muzealne i warsztaty. Na terenie skansenu ustawiono też więcej ławeczek, na których można odpocząć podczas spaceru.
- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.
Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...
To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".
Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".
Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.
W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.
Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".
Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.
Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz