Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej wystąpią na koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia]
Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej będą reprezentować województwo podlaskie na ogólnopolskim koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury". Celem tej inicjatywy jest promocja tradycji ludowej i dotarcie z tą twórczością do jak największej liczby odbiorców. Regionalne eliminacje przeprowadziło Polskie Radio Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W kategorii "Rękodzieło lub sztuka ludowa" pierwsze miejsce jury przyznało Katarzynie Daniewicz z Czarnej Wsi Kościelnej, w kategorii "Solista": Damianowi Balcerowi z Wiżajn, a wśród zespołów folklorystycznych wygrali "Narwianie" z Dobrzyniewa Dużego.
Do regionalnych eliminacji zgłosiło się ponad 30 uczestników. Jak mówi dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok Mirosław Bielawski: "poziom był na tyle wysoki, że mieliśmy trudności z wyłonieniem najlepszych, a to pokazuje, że twórczość ludowa przeżywa rozkwit, że jest odbiorcy są nią zainteresowani".
A ogólnopolski koncert galowy konkursu "Jawor - u źródeł kultury" odbędzie się pod koniec czerwca w Tokarni koło Kielc.
Po przesłuchaniu utworów, wykonawców oraz wnikliwej analizie przesłanych 33 prac uczestników jury postanowiło przyznać nagrody w następujących kategoriach:
Solista - śpiewak lub instrumentalista:
I miejsce: Damian Balcer z Wiżajn
II miejsce: Helena Napierała ze Starego Folwarku
III miejsce: Dorota Borowik z Bielska Podlaskiego
Kapela lub zespół folklorystyczny (w tym kapele dziecięce lub młodzieżowe):
I miejsce: Zespół Narwianie z Dobrzyniewa
II miejsce: Zespół Śpiewaczy Z Turośli
III miejsce: Zespół Tańca Ludowego przy Szkole Podstawowej nr 1 z Wasilkowa
Wyróżnienie: Kapela Zespołu Tańca Ludowego „BYSTRY” z Augustowa
Rękodzieło lub sztuka ludowa
I miejsce: Katarzyna Daniewicz z Czarnej Wsi Kościelnej
II miejsce: Sabina Knoch ze Szczepek k. Nowinki
III miejsce: Asta Pieczulis z Puńska
Podczas koncertu galowego, zwycięzcy regionalnych eliminacji walczyć będą o nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.
Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...
To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".
Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".
Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.
W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.
Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".
Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.
Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz